Malé, jednodňové bicyklové výlety

Nielen veľkými cykloturistickými, ale aj malými jednodňovými výletmi je cyklista živí. Tu prezentujeme niektoré z našich tradičných výletov:
a) Akcia guláš
b) Výlety organizované STaRZom


a) Akcia Guláš


Ku každoročným sviatkom patrí výlet do Borinky spojený s varením gulášu.
Ide o peknú tradíciu. Doma naložíme do bicyklových tašiek všetky potrebné ingrediencie, na bicykle posadíme baby (nech varia) a vydáme sa na cestu.
V Rači odbočíme hore a zavŕtame sa do Karpát. Výstup na Biely Kríž je najnárošnejší úsek cesty. Strmé svahy a plné bicykle. Nakoniec nejako doblúdime na našu lúku v Borinke, kde pozháňame drevo a rozložíme oheň. Treba zbastlovať stabilný stojan, aby sa dali kotlíky na čo zavesiť.
Teraz príde na rad šéfkuchár Slivo, on vie kedy pokrájať mäso, nastrúhať zemiaky...
Guláš sa pekne varí, chladné pivko v blízkej krčmičke hasí v letný deň smäd, to je veru hej. Napokon, keď už všetci vyhladnuto pozeráme, je guláš dovarený. Nastáva slávnostná chvíľa: čo sme si navarili, to si aj zjeme. Hodnotíme chuťové a vôňové vlastnosti a veľavýznamne prikyvujeme.
Jedlo treba stráviť, a po oddychu všetko kuchárske náčinie pobalíme na bicykle a odchádzame. Ide sa dolekopcom do krčmy v Borinke a potom cez Stupavu a Záhorskú Bystricu domov do Bratislavy.

Guláš na Slivov spôsob.
Ale teraz už dajme slovo šéfkuchárovi Slivovi, ktorý nám predstaví jeho tajný recept na varenie gulášu. Dozvieme sa aj zoznam všetkých surovín k tomu potrebných.
priprava.jpg - 4319 Bytes marek_ochutnava.jpg - 4858 Bytes pri_ohni.jpg - 4166 Bytes lezime_pojedle.jpg - 3721 Bytes
fotografie z cesty
po zničenej ceste do Borinky:
znicena_cesta.jpg - 4865 Bytes vodopad.jpg - 4731 Bytes
Foto - cesta cez kaňon  
Foto - podávame si bicykle  
V roku 1999 náš zjazd do Borinky oživila zaujímavá skutočnosť - cesta je vodou tak zničená, že pre autá jednoducho nie je zjazdná. Bicykle sme prenášali v rukách. Viac sa o tejto ceste dozvieš v kapitole Trampoty.b) výlety organizované STaRZom


  Rád sa zúčastňujem na pekných akciách, ktoré usporadúva v Bratislave organizácia STaRZ.
Vrelo odporúčam všetkým cyklistom, tých nedeľných nevynímajúc.
Ide o dobre zorganizované výlety, nečudo že účasť býva hojná. Jazda v peletóne oživí cyklistiku. Hŕba ľudí, všetko mladé i staré, čo len kolesá má, dostane štartovné čísla, podobné ako vidíš napravo od tohto textu. No to ale neznamená že by šlo o nejaké výkonnostné zápolenie :-) , práve naopak: väčšina cyklistov postupuje pohodovým ležérnym tempom.

Pokiaľ viem, bývajú do roka 3 akcie tohto typu:

1. Výlet do Mošoňu
Teda do blízkeho maďarského mestečka s nevysloviteľno-nezapamätateľným názvom Mosonmagyarovar.
Býva tradične v máji. Štartuje sa spred Fórumu - Hodžovo námestie. (bývalé Mierko) Masa cyklistov zaplaví podjazd a potom nachvíľu zablokuje celý Nový most. (most SNP) Obíde sa Petržalka, prejde sa hranicami a rozťahaný zástup sa presúva pokojnými malými maďarskými vidieckymi dedinkami. Krátko pred Mošoňom je pre jedincov s prebytkom energie odštartovaná časovka. V miestnom parčíku čaká oddych a občerstvenie. Naspäť sa ide podobne, konečný cieľ je v Petržalke pri Draždiaku v areáli Čárdy Kormorán.
Pije sa pivo, jedia sa párky, losuje sa tombola a odnášajú sa výhry.

2. Noc na Borinke
Poznám zatiaľ iba z rozprávania. Ide sa niekedy počas letných mesiacov, tentoraz na dva dni. Prespí sa v stanoch na Borinke. A je vraj veľmi dobre.

3. Výlet do Gabčíkova
Organizovaný obvykle v septembri. Štart spod Starého mosta (most ČA) na petržalskej strane - pri Lunaparku. Po dobre známej dunajskej hrádzi sa cyklisti ženú na hrádzu v Čuňove. Občerstvenie a minule aj rafting na divokej vode. Polievka, pivo a tombola čaká v dedine Vojka. Tu sa výlet oficiálne končí, ale správni cyklisti to otočia ešte okolo Gabčíkova.


Presný termín výletov dopredu neviem, ale vždy sa ku mne nejako dostane.
Viac sa dá dozvedieť na riaditeľstve STaRZu - v Zimnom štadióne. Tam sa aj obyčajne prihlasuje. Inak, prihlásiť sa nie je problém aj na mieste štartu, tak hodinku vopred.

Ešte nejaké info:
I. Odpovedám na 10 najfrekventovanejších zvedavých otázok k výletom, aby som prilákal daľších cyklistov
II. Popis výletu do Mošoňa od pána Braňa Štofka

úvodná stránka
Naše cykloturistické výlety  ·  www.mlaco.sk/bicykel  ·  © Marek Laco 1998-2024  ·  bicykel/zavinac/mlaco.sk